Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salim Akbaş, tüm dünyanın mücadele ettiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ticari hayata etkilerini asgariye indirme noktasında gayret ettiklerini belirterek, geçmiş dönemde 3 kez gerçekleştirilen “Nefes Kredisi”nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde yeniden başladığını duyurdu. 

Konuyla ilgili Denizbank Sinop Şubesine Müdürü Fatmanur İnce Topçu ile birlikte oda binasında basın toplantısı düzenleyen Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, nefes kredisi ile birlikte oda üyelerine cirosuna göre 50 bin ila 100 bin TL arasında 8 ay faiz ve anapara ödemesiz 12 eşit taksitli kredi imkanı sunulduğunu söyledi.

BU DÖNEMİ ATLATIRKEN ŞİRKETLERİMİZİ YAŞATMAMIZ GEREKİYOR
Salim Akbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce eşi benzeri görülmemiş salgın karşısında devletin aldığı ve alacağı önlemlerin yanında ekonomik anlamda bir çok önlemin alınmasının gerekli olduğuna hepimiz inanıyoruz. Sağlık alanında en az sayıda can kaybı ile bu salgını atlatırken, şirketlerimizi yaşatarak COVID sonrası döneme girmemiz gerekiyor. Çünkü salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. 

DİĞER DESTEKLERİMİZ SÜRÜYOR
İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. 
Tüm kaynaklarımızı ve imkânlarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Kamu Bankaları üzerinden KGF destekli büyük meblağlar içeren destekleri üyelerimizin kullanımına sunulmuştu. 6 ay faiz ve anapara ödemesiz 36 Ay taksitli kredi imkanları halen kamu bankaları tarafından karşılanmaktadır. Yine Halk Bankası vasıtası şahıs kaydı bulunan üyelerimize ‘Can Suyu Kredisi’ adı altında 25.000 TL nakit, 25.000 TL Kobi Kart olarak destek oluyoruz.

NEFES KREDİSİNİ KİMLER NASIL ALABİLECEK?
Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisini 27.Nisan itibariyle yeniden devreye alındı ve bu birlikteliği Bir Özel Banka ile Denizbank ile yapıyoruz. Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. 
Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler.

Bu destekler sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize ülke genelinde 6 milyar liranın üzerinde kredi imkânı sağlamış olacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin ile 100 bin arasında değişebilecek.

2020 YILINDA ANAPARA VE FAİZ ÖDEMESİ OLMAYACAK
Bizim için önemli olan kısmı şu: 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Bu projeyle inşallah istihdamın, üretimin öncüsü küçük işletmelerimizi rahatlatacağız. TOBB Nefes Kredisi 2020 projesinin 6,25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisine Denizbank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.

SİNOP GENELİNDE 11 MİLYONA YAKIN DESTEK VERİLECEK
Bu kredi kapsamında Sinop Ticaret ve Sanayi Odasının hizmet alanında bulunan, Merkez, Ayancık, Gerze, Türkeli, Dikmen ve Erfelek ilçelerimizde kayıtlı üyelerimize 11 Milyon TL civarında destek vermeyi planladık. Sinop TSO olarak kendi kaynaklarından en fazla kredi kullandıran illerden Karadeniz bölgesinde ilk sıradayız dersem abartmış olmam. Tüm Türkiye’de bulunan 365 oda borsadaki sıralamamız nedir bilemem ama üyelerine kaynak sunmada çok yukarılarda olduğumuzu tahmin etmek pek imkansız değil.

KREDİ TUTARLARI 50 BİN İLE 100 BİN TL ARASINDA OLACAK 
Bankalar Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor durumda olan kişilere çeşitli kredi paketleriyle destekler veriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesi olan Kobi ve Esnaflar için Denizbank üzerinden yeni kredi kampanyaları başlatıldı. Bu kampanya kapsamında odamız üyesi olan işletmelere 100 bin TL’ye kadar kredi verilecek. Denizbank; üyelerimize cirosu 3 milyon TL kadar olanlara 50 Bin TL Nefes Kredisi 3 Milyondan fazla 25 milyon TL’den az olan işletmeler için 100 bin TL’lik Nefes Kredisi verecek.

TAKSİT ÖDEMELERİ 4 BİN 580 TL’DEN BAŞLIYOR
Denizbank düşük faiz oranlarıyla esnaflara bu zor süreçte destek olacak. TOBB üyesi esnaflara verilecek olan kredinin senelik faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlendi. Kredinin geri ödemelerinde aylık taksit ödemeleri ise 50 Bin TL için 4 bin 580 TL , 100 Bin TL için ise 9 bin 160 TL olmaktadır. Kredi ödemelerinde 12 ay vade yapılmaktadır. 
 
YAPILAN ANLAŞMAYLA ESNAFLAR İÇİN KREDİ PAKETLERİ UYGULAMAYA KONULDU
TOBB Nefes Kredisi TOBB ile KGF arasında yapılan anlaşmayla birlikte esnaflar için kredi paketleri uygulanmaya başlandı. Bu krediden senelik cirosu 25 milyon TL’den az olan KOBİ’ler yararlanabilecek. Koronavirüs salgınından dolayı nakit akışı bozulan esnaflara Nefes Kredisi kampanyasıyla 2 ay içerisinde toplam 6 Milyar kredi verilecek. Kredisi Faiz Oranı Nefes Kredisi kullanan işletmeler taksit ödemelerine 2021 yılında başlayacak. Bu kredinin senelik faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir ve esnaf odasına üye olan kişilere maksimum 100 bin TL kredi verilmektedir. Kredinin limitleri bölgedeki potansiyele göre 50 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Kredi alan kişiler 2021 yılına kadar yani 8 ay taksit ödemesi yapmayacak. Kredi destekleri yüze 80 KGF kefaleti ile verilmektedir. 
Nefes Kredisi Başvuru Şartları TOBB kararıyla Denizbank üzerinden verilen Nefes Kredisi başvurularında esnaflardan maddi teminat istenmeyecek. 50 bin TL kredinin 150 TL banka masrafı haricinde herhangi bir ek masrafı olmayacak. Kredi Garanti Fonu kefaleti için Banka yönetmeliği gereği yüzde 0,75 komisyon alacak. Üyelerimiz online olarak da alabilecekleri oda kayıt belgesi ile Denizbank şubelerinde başvurularını tamamlayabilecek. Ödemeler 12 taksitle yapılacak. 

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşulların bir an önce bitmesi hepimizin arzusudur. Sağlıklı günlere kavuşmayı, tekrar sokaklarda parklarda bahçelerde gezmeyi, esnafın dükkanlarını, işletmelerin imalathanelerini eskisi gibi açmalarını ve bereketli kazançlı elde etmesini ümit ediyoruz. Tekrar ekonominin çarklarının döndüğünü, üretimin başladığını güzel günlerde yaşamak dileğiyle sağlıkla kalın.

PROJEDE OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ
Nefes 2020 projesinde tek katılımcı banka olmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Denizbank Sinop Şubesine Müdürü Fatmanur İnce Topçu’da açıklamasında: “Biz TOBB önderliğinde odamızla beraber nefes 2020 projesinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projede tek katılımcı banka olmaktan da grur duyuyoruz. Ekonomimizin bel kemiği KOBİ’lerimiz bu süreçte büyük bir fedakarlık gösteriyor. Kendilerini çevirmekte büyük güçlükler yaşıyor. Bu süreçte fedakarlık sırası bankalara geçti. Yıllık 7,5 ile biz burada taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyarak bir işin içine gerdek ve KOBİ’lerimize az da olsa nefes aldırmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. TOBB’un dışında da yatırım yaparak daha çok kişiye nefes aldırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.