Sinop Üniversitesi ve Sinop Ticaret Sanayi Odası işbirliği ile ilimizin ihracat potansiyelini geliştirmek üzere imzalanan protokolün ilk adımı Temel İngilizce Eğitimi ile atıldı.

İlimizde ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli bulunan 20 firmanın çalışanları ve firma sahiplerine yönelik olarak planlanan eğitimin açılış toplantısı Sinop TSO binasında düzenlendi. Toplantıya Sinop Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Diller Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yakup Kiriş, Öğr. Görevlisi Dr. Mehtap Demirtürk, Öğr. Görevlisi Işık Dağdeviren, Öğr. Görevlisi Ramazan Güzel, Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi ve Sinop TSO akademik danışmanı Samet Erdem ile birlikte Sinop TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş, Dış İlişkiler Koordinatörü Burak Caner Çağlayan ve eğitim alacak kursiyerler katıldı.

6 hafta ve toplamda 64 saat sürecek kurs boyunca, kursiyerlere Sinop Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından temel İngilizce eğitimi verilecek. Sinop TSO tarafından yürütülen Sinop Ağaç Ürünleri Sektörü Uluslararası Rekabetçiliginin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamındaki firmaların da yer aldığı eğitimler, bir sonraki aşamada mesleki İngilizce eğitimleri ile devam edecek. İlimizde faaliyet gösteren firmaların yurtdışı pazarlara açılmasını kolaylaştırmayı hedefleyen ve Üniversite – Sanayi işbirliğinin benzersiz bir örneği olan eğitim programı, önümüzdeki süreçte dış ticaret eğitimleri ile de geliştirilecek.