DÜNYA gazetesi ve Türkiye Sigorta iş birliğiyle 10 şehirde düzenlenen Türkiye “Sigorta” Sohbetleri’nin ikincisi Samsun’da gerçekleşti.

Bölgenin sigortacılık konusundaki ihtiyaçları ve potansiyelinin mercek altına alındığı toplantıya Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş, çevre illerin sanayi ve ticaret odaları başkanları ve üyeleri, Karadeniz iş dünyasının oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, bölgedeki üniversitelerden öğretim görevlileri ve öğrenciler, çiftçiler, balıkçılar ve bölgenin diğer ekonomi aktörleri katıldı.

Salim AKBAŞ: Sigortacılığın herkesin anlayacağı dilden anlatılması gerek

“RİSKLERİN çok arttığı bir dönemdeyiz. Özellikle Karadeniz, risklerin çoğunu üzerinde barındıran bir bölge. Heyelan, sel, kuraklık, lojistik faaliyetler gibi birçok riskler bölgemizde toplanmış. Sinop ve Kastamonu Bölgesi’nde yaşanan sel felaketi nedeniyle bugüne kadar görmediğimiz hem ticari hem de can kayıpları nedeniyle sigortanın ve sigortacılığın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Aslında tüm riskleri karşılayacak bir sigorta sisteminin var olduğunu biliyoruz, ancak insanlar zorunda olmadıkça yapmıyor. Örneğin DASK’ın zorunlu olarak sadece gayrimenkulün alım satım anında yapılıp daha sonra yenilenmediğini görüyoruz. Bireysel emeklilik sistemi devlet tarafından zorunlu hale getirilip ücretlerden kesilmek suretiyle sistemlere dahil edilmesine rağmen birçok kişi sistemden kendi ayrılmak istiyor. Bu nedenle sigortacılık sisteminin herkesin anlayacağı dilden anlatılması büyük önem arz ediyor.”

“Karadeniz Bölgesi balıkçılık için büyük bir havza ise Sinop ise balıkçılığın başkenti ve merkezidir. Son zamanlarda Sinop’ta balığın işlenmesi kapsamında tesisler kurulmaya başlandı. Ben inanıyorum ki yaklaşık 2 yıl içerisinde Sinop, ihracat eden bir lokasyon haline gelecek. Bugün ise Uzakdoğu’ya kabuklu ve işlenmiş deniz ürünleri gönderiliyor. Sinop için de turizm önemli. 2021 yılında Sinop’ta kısa vadeli turizm hareketliliği yaşandı. 2022 yılında ise geçen seneye göre turizm hareketliliğinde düşüş gerçekleşti. Son zamanlarda gündemde olan kruvaziyer gemileriyle Sinop tekrar eski yabancı uyruklu turistlere hizmet verme noktasına geldi.