Sinop İhracatına katkıda bulunmak adına Sinop TSO ve Sinop Üniversitesi arasında Protokol İmzalandı.
Rektörlük Makamında düzenlenen imza törenine; Sinop Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Salim AKBAŞ, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç. Dr. Emel ÇANKAYA, Ayancık Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Öğr. Gör. Recep AYKAN, Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Sayın Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Samet ERDEM, TSO Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Sedat ÇINAR ve TSO Dış İlişkiler ve Projeler Sorumlusu Sayın Burak Caner ÇAĞLAYAN katıldı.
İmzalanan protokol kapsamında, Sinop Üniversitesi bünyesinde bulunan başta Yabancı Diller Yüksekokulu ve Ayancık Meslek Yüksekokulu olmak üzere ilgili diğer fakülte, enstitü, yüksekokul ile Sinop TSO iş birliğinde, Sinop ilinde halihazırda faaliyet gösteren, başta yürütücüsü olduğumuz Sinop Ağaç Ürünleri Sektörü Uluslararası Rekabet Gücünün Artırılması projesi kapsamında yer alan firmalarımız olmak üzere, ihracat yapan yahut yapma potansiyeli bulunan işletmelere yönelik olarak ihracat becerilerinin geliştirilmesi adına bir dizi eğitim faaliyeti gerçekleştirilecek.
İlgili eğitim faaliyetleri kapsamında Sinop Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı olanlar ve UR-GE projesi kapsamında yer alanlar olmak üzere toplamda 20 ihracatçı üyenin personellerine yönelik ücretsiz “Temel ve Mesleki Yabancı Dil Eğitimi” düzenlenecek. Üye firmalarımızın personellerinin dil becerilerinin geliştirilmesinin yanı sıra, ihracat noktasında ihtiyaç duyabilecekleri mesleki İngilizce becerilerinin de bu kapsamda iyileştirilmesi hedefleniyor.
Dil eğitimin yanı sıra, yine üye işletmelerimize yönelik olarak kapsamlı “Dış Ticaret ve Lojistik Eğitimleri” düzenlenecek. Yaklaşık 30 saat olarak planlanan eğitimler çerçevesinde başta E-ticaret ve E-İhracat olmak üzere pek çok farklı konu başlığına yer veriliyor olacak.
Sinop Üniversitesi ve Sinop Ticaret ve Sanayi Odası arasında hazırlanan iş birliği protokolü, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN ve Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Salim AKBAŞ tarafından imza altına alınırken, gerçekleştirilen görüşmede iki kurum arasında gelecek süreçte yapılması muhtemel diğer işbirlikleri de değerlendirildi.